Projekt dostępności – właściwe projektowanie i wykonanie obiektów budowlanych dostępnych dla niepełnosprawnych

Projekt dostępności, nazywany często projektem bez barier, jest to projekt technologiczny, opisujący dostępność do wybranych urządzeń i uwzględniający potrzeby oraz ograniczenia psychiczne i fizyczne użytkownika końcowego.  Swoim zakresem obejmuje następujące zagadnienia:

  • ergonomia, wygoda użytkowania
  • bezpieczeństwo użytkowania
  • funkcjonalność
  • estetyka
  • przekaz informacji, komunikacja

Projektu dostępności nie należy utożsamiać z projektem architektoniczno-budowlanym, ponieważ jest zbiorem wytycznych, które należy uwzględnić opracowując projekty branżowe, w tym architektonicznej. Określa on oczekiwane parametry urządzeń, ich lokalizację oraz funkcjonalność pod kątem potrzeb użytkownika. Siłą rzeczy narzuca również pewne elementy każdej branży projektowej, w tym nawet projektu wnętrz.

Sformułowanie „projekt bez barier” oznacza tyle, że zaplanowano budynek bez barier architektonicznych utrudniających poruszanie się i korzystanie z infrastruktury budynku. Projekt dostępności natomiast daje stosowne wytyczne technologiczne, dopiero po których wprowadzeniu projekt architektoniczno-budowlany będzie można nazywać projektem bez barier.

Opierając się wyłącznie na wymaganiach prawnych, nie ma potrzeby tworzenia projektu dostępności, ponieważ zgodnie z zapisem Prawa Budowlanego: Projekt budowlany powinien zawierać projekt architektoniczno-budowlany, zawierający m.in. opis dostępności dla osób niepełnosprawnych; (Art. 34.3.2 Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414 USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane). Zatem wystarczyłoby zapisać zaledwie kilka zdań dotyczących dostępności w obiekcie budowlanym i problem z głowy. Dlaczego więc należy go wykonywać? Otóż nie doprecyzowano wystarczająco zacytowanego wymogu i pozostawiono wolność interpretacji projektantowi. Niektórzy podchodzą do zagadnienia profesjonalnie, rzeczywiście dobierając właściwe rozwiązania użytkowe oraz materiałowe. Pozostali niestety traktują problem po macoszemu zakładając, że ekipa na budowie poprawi ich ewentualne niedopatrzenia. Finalnie, gdy popatrzymy z perspektywy użytkownika, osoby niepełnosprawnej, dla której zaprojektowano te udogodnienia, można popaść depresję. Celem uniknięcia niedopatrzeń i błędów powstałych na skutek niedbałego projektowania i utrudniających korzystanie z obiektu budowlanego osobie niepełnosprawnej, należałoby oprzeć się na projekcie dostępności.

Projekt dostępności powinien zawierać w swoim zakresie wytyczne dotyczące:

  • wskazania wysokości montażu poszczególnych urządzeń
  • funkcjonalności i lokalizacji urządzeń oraz włączników
  • przekazu informacji wizualnej
  • ułatwień komunikacyjnych, w tym m.in. minimalnych przestrzeni manewrowych

Należy więc oczekiwać, że projekt dostępności precyzyjnie określi wymagania pomocne w dobraniu wszystkich elementów ułatwiających codzienne użytkowanie obiektu przez osoby niepełnosprawne, od drzwi począwszy, poprzez armaturę sanitarną, na włącznikach oświetlenia skończywszy.

Więcej informacji znajdziesz na http://www.ppa150.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s